Język włoski

Florencja, Włochy

Język włoski zajmuję 20 miejsce wśród najczęściej używanych języków świata. Jest językiem urzędowym we Włoszech, Watykanie, San Marino i na Istrii. Używany jest rownież w krajach takich jak: Francja, Malta, Brazylia, Argentyna, USA, Australia czy Wielka Brytania. Szacuje się że łącznie językiem tym posługuje się od 80 do 125 milionów ludzi.

Włoski należy do grupy języków romańskich, a używany obecnie język oparty jest na standardzie toskańskim. Alfabet włoski oparty jest na alfabecie łacińskim. Ciekawostą jest fakt, że we włoskich słowach nie występują litery: j, k, w, x i y (litery te występują tylko w wyrazach obcego pochodzenia).

Wyrazy w języku włoskim najczęściej akcentuje się na przedostatniej sylabie, czasami na ostatniej lub na czwartej sylabie od końca. Akcent graficzny pozwala odróżnić jednosylabowe wyrazy o różnym znaczeniu. Cechą charakterystyczną języka włoskiego jest również skracanie wyrazu polegające na opuszczeniu ostatniej głoski lub sylaby, po której występuje kolejny wyraz (np. San Alberto, Santo Alberto) oraz zjawisko wypadnięcia końcowej samogłoski z pierwszego wyrazu, jeśli następny zaczyna się od samogłoski.

W języku włoskim istnieje 8 czasów trybu oznajmującego, dwa rodzaje – męski i żeński oraz dwie liczby – pojedyncza i mnoga.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x