Wakacje – doskonała pora na rozwinięcie dziecięcej ciekawości

Im bardziej dziecko jest ciekawe, tym więcej się uczy. Rozbudzenie w dziecku ciekawości to jeden z najlepszych sposobów na rozwinięcie w nim chęci do nauki. Nie należy naciskać, wystarczy zaciekawić. Niemowlęta rodzą się z naturalną ciekawością do odkrywania jak działa świat. W późniejszym wieku, ich ciekawość stopniowo zanika na rzecz zabawy z rówieśnikami. Jednak oddziałując odpowiednio na dziecko, jesteśmy w stanie połączyć przyjemne z pożytecznym i rozwinąć w najmłodszych chęć do odkrywania ciekawostek jakie dostarcza nam świat. Drodzy rodzice, wykorzystajcie czas wakacyjny i rozwińcie ciekawość w swoich pociechach!

Ciekawość a mózg, czyli jak to działa?

Jak głoszą wieloletnie badania nad rozwojem mózgu, neurony w naszych mózgach umierają z nudów, dosłownie! Dzieci w wieku szkolnym posiadają największą ilość połączeń neuronalnych, jednak zostają utrzymane wyłącznie te połączenia, które są systematycznie używane. Ilość zachowanych połączeń zależy od rozmaitości podejmowanych przez dzieci aktywności. Dlatego też naturalna ciekawość małych dzieci powinna być stale pobudzana i wspierana nie tylko przez nauczycieli w danych placówkach edukacyjnych, ale także i rodziców. Aby została zachowana jak największa ilość połączeń neuronalnych, rodzice w okresie wakacyjnym powinni zapewnić jak największą ilość ciekawych aktywności dla swojego dziecka.

Przekieruj, nie zniechęcaj

Postaraj się dowiedzieć, co najbardziej interesuje twoje dziecko lub jaką umiejętność próbuje opanować, by stworzyć do tego jak najlepsze warunki. Jeśli twoja pociecha interesuje się owadami, lubi je wyszukiwać i obserwować, nie każ mu następnym razem pośpieszyć się, gdy zatrzyma się przy mijanym mrowisku podczas spaceru po lesie. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o danej dziedzinie, którą interesuje się twoje dziecko i rozbudź jego ciekawość dostarczając mu jak najwięcej bodźców z tym związanych. Jeśli zaś maluch nie posiada jeszcze konkretnie skategoryzowanych zainteresowań, postaraj się zaciekawić go różnymi rzeczami. Wybierzcie się razem do zoo by poznać dzikie zwierzęta lub pojedźcie na wycieczkę rowerową do parku krajobrazowego by odkryć świat roślinności. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko poświęcić temu odrobinę czasu.

Stymuluj dziecko pytaniami otwartymi

Tego rodzaju pytania, na które nie można odpowiedzieć wyłącznie „tak” lub „nie”, zachęcają dziecko do rozwinięcia swojej myśli lub pomysłu, a przede wszystkim okazują zainteresowanie jego fascynacją. „Jak się poczułeś, gdy zobaczyłeś tego wielkiego lwa w zoo?” ; „Jak myślisz, dlaczego nie można zabijać pszczół pomimo tego, że mogą nas użądlić?” – te pytania zmuszają dziecko do myślenia, a także do utworzenia rozbudowanej wypowiedzi, dzięki czemu dodatkowo rozwijają się jego kompetencje językowe.

Skorzystaj z wakacyjnej oferty placówek edukacyjnych

Wiele szkół czy przedszkoli oferuje w okresie wakacyjnym rozmaite zajęcia dodatkowe, dzięki którym możesz mieć pewność, że naturalna ciekawość twojego dziecka będzie stale rozwijana, pomimo czasu wolnego od szkoły. Przejrzyj także program dzielnicowego domu kultury i zapisz swoja pociechę na zajęcia z ceramiki, gotowania lub gry na gitarze. Rozbudzanie ciekawości w dzieciach od ich najmłodszych lat to doskonały sposób na zachęcenie do samodzielnego odkrywania świata oraz nauki.

Źródło: Academy International – Szkoła Wawer

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x