Język rosyjski

Moskwa, Rosja

Język rosyjski zajmuje 7 miejsce w rankingu najczęściej używanych języków świata. Szacuje się, że jest to język ojczysty dla ok. 167 milionów ludzi (głównie w Rosji, Białorusi, Kirgistanie i Kazachstanie), a posługuje sie nim łącznie od 250 do 300 mln ludzi. W Polsce popularność i stosunkowo dobra znajomość języka rosyjskiego wynika nie tylko z bliskości obu krajów (Polski i Rosji), ale również z faktu, że w czasach Związku Radzieckiego był on językiem obowiązkowo nauczanym w szkołach.

Język rosyjski należy do grupy języków wschodniosłowiańskich i rodziny języków indoeuropejskich. Pod względem wymowy najbardziej zbliżony jest do języka ukraińskiego i białoruskiego. Na słownictwo natomiast duży wpływ miał, używany w liturgii cerkwii prawosławnej, język cerkiewnosłowiański (wywodzący się z język staro-cerkiewno-słowiańskiego). Widać tu również wpływy innych języków: na przykład z języka angielskiego zaczerpnięte są terminy związane ze sportem, a z łaciny pochodzą nazwy miesięcy.

Język rosyjski zapisywany jest uproszczoną wersją cyrylicy, tzw. grażdanką, wprowadzona za czasów Piotra Wielkiego w latach 1708 – 1711. Później, w 1918 alfabet ten uległ jeszcze uproszczeniu i obecnie składa się z 33 liter.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x