Język portugalski

Lizbona, Portugalia

Język portugalski to ósmy język świata w rankingu najczęściej używanych języków. Posługuje się nim około 210 mln osób, przy czym dla około 176 mln jest to język ojczysty. Język ten jest językiem urzędowym między innymi w Portugalii, Brazylii, Angolii, Mozambiku czy w Republice Zielonego Przylądka. Język ten pochodzi z romańskiej grupy języków indoeuropejskich, a najstarsze zapiski pochodzą z XII wieku.

Ciekawostką jest fakt, że język portugalski posiada dwa oficialne warianty: brazylijski (używany tylko w Brazylii) oraz europejski (używany w Europie i afrykańskich krajach portugalsko-języcznych). W każdym z tych wariantów istnieją ponadto liczne dialekty, w których różnice występują głównie w wymowie. Charakterystyczną cechą wymowy w wariancie europejskim, jest redukcja (a czasami nawet zanik) samogłosek w sylabach nieakcentowanych. Brazylijski portugalski cechuje natomiast wiele zapożyczeń z języka angielskiego oraz występowanie słownictwa zaczerpniętego z języków niewolników z Afryki zachodniej oraz brazylijskich Indian. Niewiele różnic występuje w gramatyce i ortografii obu wariantów  portugalskiego.

Alfabet portugalski oparty jest na języku łacińskim i składa się z 26 liter, przy czym niektóre z nich (samogłoski) opatrzone są znakami diakrytycznymi (na przykład: A, Á, Â, A, Ç, É, E, Í, Ó, Ô, O, Ú, Ü).

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x