Nowy system fiskalizacji i kasy gotowe na pracę on-line

Praca biura tłumaczeń, w przypadku obsługi osób fizycznych, wymaga często korzystania z kasy fiskalnej i wystawiania paragonów. I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że już w przyszłym roku zmieni się sposób funkcjonowania wspomnianych urządzeń. A wszystko za sprawą ustanowienia systemu, w którym kasy będą działały on-line.

Wprowadzenie nowych rozwiązań systemowych jest już praktycznie przesądzone. Natomiast przepisy w sprawie kas fiskalnych, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, będą miały bardzo duży wpływ na przedsiębiorstwa obsługujące klientów indywidualnych. To właśnie wspomniane działalności gospodarcze zostaną zobligowane do korzystania z urządzeń wyposażonych w dodatkowe funkcjonalności. O które rozwiązania technologiczne konkretnie chodzi i jaki los czeka stosowane obecnie kasy rejestrujące?

Zasady nowego systemu

Zmiany w sposobie działania kas fiskalnych zostaną określone przez oddzielne Rozporządzenie Ministra Rozwoju. I to właśnie ustanowienie wspomnianych przepisów będzie równoznaczne z wprowadzeniem w Polsce systemu fiskalizacji on-line. Już dziś wiadomo bowiem, że za sprawą tak dużej modyfikacji regulacji prawnych, w krajowych przedsiębiorstwach zaczną się stopniowo pojawiać kasy rejestrujące z nowymi funkcjami. A największą zmianą będzie wyposażenie tych urządzeń w technologie, które pozwolą im na stałą współpracę z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów.

Osobną kwestią jest to, że polskiemu ustawodawcy zależy na zwiększeniu roli płatności elektronicznych. Obrót bezgotówkowy ma bowiem wiele zalet. Jest nie tylko tańszy dla administracji państwowej, ale także łatwiejszy do monitorowania. Dlatego też wszystkie kasy działające on-line będą posiadały standardowy protokół komunikacyjny, dzięki któremu bez problemu połączą się z terminalami płatniczymi. To duża zmiana w porównaniu ze stosowanymi obecnie urządzeniami rejestrującymi. Aktualnie jedynie część kas fiskalnych może się bezpośrednio komunikować z terminalami do kart płatniczych.

Nowe regulacje prawne będą również istotne z punktu widzenia krajowych konsumentów. Wszystko za sprawą tego, że wraz z pojawieniem się kas on-line, do powszechnego użytku wejdą elektroniczne paragony. Wspomniany dowód sprzedaży będzie można otrzymać razem z tradycyjnym, papierowym dokumentem fiskalnym.

Co z dotychczasowymi urządzeniami?

Wprowadzeniu nowego systemu fiskalizacji towarzyszy wiele wątpliwości. A jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, które dotyczy losu eksploatowanych obecnie urządzeń rejestrujących. W związku z tym, że kasy te nie będą spełniały wymogów ustanowionych przez Rozporządzenie MR, przedsiębiorcy zostaną zobligowani do ich wymiany. Obowiązek ten nie wystąpi jednak zaraz po wprowadzeniu systemu on-line. Zgodnie z ostatnim projektem przepisów w tej sprawie, podatnicy będą mogli przez pewien czas korzystać z dotychczasowych kas rejestrujących. A konkretnie – do momentu wygaśnięcia homologacji GUM, które posiadają poszczególne urządzenia.

Pełna gotowość do działania on-line

Warto podkreślić, że konieczność wymiany kas fiskalnych wystąpi nawet w przypadku tych firm, które kupią swoje urządzenia rejestrujące pod koniec 2017 roku. Modele te nie będą po prostu posiadały odpowiednich rozwiązań technologicznych. Okazuje się jednak, że istnieje sposób na to, aby uniknąć wspomnianego obowiązku. A jest nim urządzenie fiskalne z certyfikatem On-line Ready. Producenci tych kas zapewniają bowiem, że modele zakupione nawet dziś, będzie można w przyszłości dostosować do wymogów nowego systemu. I co najważniejsze, kasy gotowe na on-line wiążą się z mniejszym wydatkiem. Po wprowadzeniu zmian w przepisach, przedsiębiorcy nie będą musieli płacić za kolejne urządzenie, a jedynie za modernizację dotychczasowej technologii.

Źródło: Infoss

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x