Narzędzia wykorzystywane przez tłumaczy

Słowniki

Każdy tłumacz ma swoje ulubione narzędzia i pomoce które wykorzystuje w swojej pracy. Wykonując tłumaczenie tekstu z języka obcego na polski (lub odwrotnie) najczęściej używane są słowniki. Coraz rzadziej jednak wykorzystujemy w tym celu tradycyjne książkowe słowniki, które zastępowane stopniowo słownikami dostępnymi na komputerze. Korzystanie z takich elektronicznych słowników jest po prostu szybsze. Obok słowników dostępnych jako aplikacje, najczęściej wykorzystuje się słowniki dostępne online na specjalistycznych stronach internetowych. Narzędzia te pozwalają przede wszystkim na skrócenie czasu tłumaczenia. Nie powinno być problemu ze znalezieniem słownika online dla takich języków jak: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański czy rosyjski. Dla języków rzadziej tłumaczonych, na rynku dostępne są zwykle słowniki w postaci aplikacji uruchamianej na komputerze.

Obecnie możemy w zasadzie samodzielnie przetłumaczyć tekst z dowolnego języka, nie znając go. Jest to możliwe dzięki programom pozwalającym na automatyczne tłumaczenie tekstów z i na wybrany język obcy. Przykładem jest usługa Google Translate, w której lista dostępnych języków jest już całkiem pokaźna. Oczywiście takie tłumaczenie nie jest dokładne i może zostać wykorzystane praktycznie tylko do celów prywatnych. Widać jednak, że narzędzia tego typu dość mocno rozwijają się ostatnio i z pewnością jakość takiego tłumaczenia będzie się z czasem poprawiać.

Osobną grupę narzędzi stanowią programy sprawdzające poprawność tekstu w danym języku, np. pod kątem ortografii. Aby sprawdzić, czy w wybranym tekście nie mamy błędów ortograficznych lub literówek, możemy wkleić tekst do edytora oferującego sprawdzanie poprawności tekstu (funkcjonalność taką oferują np. programy pakietów biurowych), ustawić w nim odpowiedni język i uruchomić funkcję sprawdzania.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x