Najbardziej popularne języki obce w Polsce w 2015r wg. Preply.com

Nauka języka

Bezwzględnie znając języki zyskujemy na swojej pozycji w życiu osobistym jak i zawodowym, prócz tego zyskujemy na pewności siebie, kreatywności. O zaletach znajomości języków i ich nauki nie trzeba nikogo przekonywać. Kwestią wyboru jest to jakiego języka warto się uczyć. Nie zawsze ten najpopularniejszy jest najlepszy. Języki obce są szansą i przepustką do lepszego standardu życia, do wiedzy i rozwoju osobistego. Z roku na rok przybywa osób mówiących wieloma językami obcymi. Popularność konkretnych języków w danym kraju wynika z wielu czynników. Jednym z głównych są światowe trendy, innym położenie kraju, relacje na rynku zagranicznym i arenie międzynarodowej. Polacy są narodem, który chętnie uczy się języków obcych, jest podatny na modę, jak również wpływy państw sąsiadujących.

Learn is the keyRosnąca emigracja zarobkowa jest podstawowym powodem, dla którego podejmuje się naukę w wieku dojrzałym. O wiele więcej powodów do nauki mają osoby młode, młodzież, które poza pracą widzą sens uczenia się języków obcych pozwalających im uczestniczyć w życiu świata wirtualnego, zdobywać nowe kontakty, brać udział w przeróżnych inicjatywach międzynarodowych. Mnóstwo Polaków podejmuje naukę języków z myślą o ewentualnej emigracji, karierze zawodowej na zagranicznych rynkach pracy. Wiodącym językiem zarówno na polskim rynku edukacji językowej, jak i na całym świecie jest język angielski, uważany za standard i podstawę komunikacji w XXI wieku. Angielski przydaje się na każdym kroku, co za tym idzie chętnych do nauki języka nie brakuje. Od najmłodszych lat uczymy się angielskiego licząc na lepszą pracę i swobodę w komunikacji międzynarodowej, w środowisku obcokrajowców. Mnóstwo osób dokształca się z czasem inwestując w poznanie słownictwa specjalistycznego języka angielskiego, aczkolwiek zdecydowana większość Polaków zna angielski na poziomie zaledwie komunikatywnym. Wyjazdy do Anglii upowszechniły naukę angielskiego podobnie jak i dostępność i ceny za naukę w formie kursu czy korepetycji z angielskiego. Tak w sieci, jak i w księgarniach stacjonarnych można dostać szereg publikacji dla dzieci, dorosłych na wszystkich poziomach zaawansowania. Jednak angielski to za mało. Coraz częściej wymaga się od nas znajomości drugiego języka, a nawet kilku. Na szczęście nie wymaga się znajomości biegłej, a wystarcza komunikatywna znajomość języka. Poziom ten można osiągnąć nawet w kilka miesięcy, czego przykładem są setki Polaków którzy z powodzeniem uczą się rozmaitych języków począwszy od czeskiego, słowackiego aż po węgierski, czy japoński. Prócz angielskiego Polacy uczą się wielu języków tak tych modnych jak i rzadkich, niszowych, uznawanych za trudne. Apetyt wzrasta w miarę jedzenia, a że języków współcześnie można uczyć się online, Polacy korzystają pełna parą z darmowych pomocy, aplikacji mobilnych. Okazji do nauki jest bez liku.

Drugim co do popularności nauki językiem obcym jest niemiecki. Po trosze dlatego, że jest to język naszego zachodniego sąsiada, a po trosze dlatego iż w Europie jest to drugi język pod względem jego użycia. Język niemiecki to język, którego najczęściej uczą się Polacy na zachodzie Polski jak i na południu. Wzdłuż granicy z Niemcami nauka niemieckiego nie rzadko finansowana jest przez rząd niemiecki. Wiele firm współpracujących z niemieckimi dostawcami i odbiorcami również inwestuje w naukę niemieckiego swoich pracowników. Jednym z powodów, dla których uczymy się niemieckiego jest powszechność wyjazdów do pracy w Niemczech oraz do państw, w których w języku niemieckim możemy się porozumieć. Wśród tych ostatnich jest Belgia, Holandia, Dania, które przyjmują nie tylko pracowników mówiących w językach urzędowych ale i po niemiecku. Warto dodać, iż Niemcy są głównym wydawcą publikacji naukowych, publicystycznych. Co za tym idzie znając niemiecki nie musimy czekać na przekład na inne języki a sięgnąć po nowo wydaną pozycję w oryginale. Mimo iż w Europie niemieckim jako ojczystym mówi blisko sto milionów ludzi, to na świecie niemiecki nie ma takiej pozycji jak chociażby hiszpański.

Kolejnym z języków, które są popularne w Polsce jest język francuski oraz hiszpański. Znacznie rzadziej uczymy się tych języków bez powodu, od najmłodszych lat, a znacznie częściej z uwagi na pracę, czy wyjazd zagraniczny. Coraz częściej podejmujemy naukę hiszpańskiego, francuskiego jako kolejnego języka obcego, tym samym zwiększając swoje szanse na rynku pracy, jak i rozwijając się, zdobywając kolejne hobby i pasję. A nauka francuskiego przez skype możliwa jest w Preply – platformie do nauki języków obcych online i offline.

Z powodów biznesowych rozwijamy się językowo najlepiej na tle państw Europy Środkowej. Dynamiczny wzrost zainteresowania rynkami wschodnimi sprawił, iż dało się odczuć ożywienie na rynku edukacji językowej w zakresie języków wschodnich jak rosyjski, ukraiński, a nawet estoński. W przypadku języka rosyjskiego warto wspomnieć iż w starszym pokoleniu jest on znany, za to osoby młode nie rzadko podejmują naukę rosyjskiego nie z przymusu, jak ich starsi koledzy ale dla przyjemności. Znajomość rosyjskiego otwiera szerokie możliwości handlu z Rosją jak i tranzytu przez Rosję. Na północy kraju występują spore skupiska osób, które uczą się języków skandynawskich. Polacy znając wartość języka polskiego inwestują w języki obce, które mogą zapewnić im lepszy start i zarobki, tak poprzez pracę w Polsce, w firmach z kapitałem międzynarodowym jak i zagranicą. Stąd też wiedząc jak dobrze płatna czeka na pracowników w Norwegii, Szwecji mówiących po norwesku, szwedzku Polacy podejmują się nauki również i tych języków. Wraz z zainteresowaniem chińskim, Polacy także sięgają po naukę języka chińskiego. Jednym słowem nie boją się wyzwań i trudnych języków, nie spoczywają na laurach opanowując wyłącznie język angielski, niemiecki.

Trendy w edukacji językowej dyktują światowe mody na języki, jednakże duży wpływ na lokalną popularność ma rynek pracy oraz ruch turystyczny. Ten ostatni sprawia, ze w Polsce poza angielskim bardzo przydatnym językiem w turystyce i hotelarstwie jest niemiecki. W większości zawodów w Polsce niezbędny jest angielski, tak jest między innymi w branży transportowej, logistyki jak i informatyce.

Na znaczeniu na przestrzeni ostatnich lat przybiera znajomość języka arabskiego. Początkowo szkoły językowe oferujące naukę arabskiego wychodziły z założenia iż jest to doskonałe rozszerzenie pasji dla osób lubiących naukę języków obcych. Tymczasem wraz z napływem imigrantów arabski stał się językiem, który warto znać, a tym samym zainteresowanie kursami arabskiego wzrosło i wciąż odnotowuje się przyrost uczniów właśnie tego języka. Jak widać na trendy w nauce języka ma wpływ także polityka. Nie tylko arabski jest tego przykładem ale również ukraiński, którym zaczęły się interesować firmy, przedsiębiorcy wraz z konfliktem na Ukrainie i zmiana władzy.

Różnorodność czynników mających wpływ na wzrost popularności języka sprawia, że niektóre z języków zyskują na popularności całkowicie nieoczekiwanie. Dzięki internetowym możliwościom kształcenia, materiałom dostępnym w wirtualnym świecie nie ma przeszkód by w każdej chwili podjąć naukę kolejnego z języków. W przypadku szkół językowych stacjonarnych może być trudniej dostosować ofertę do rynku.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x