Język angielski dla każdego

Mówi się, że nie znać języków obcych to gorzej niż nie mieć paszportu. Ale żeby nauczyć się angielskiego nie wystarczą dobre chęci – trzeba jeszcze znaleźć szkołę idealną.

Lekcja prywatna, czy w zespole?

Szkoły językowe oferują szeroki wachlarz lekcji – od tych w kilkunastoosobowej grupie (zdarza się to na kursach organizowanych przez szkoły czy domy kultury) po prywatne (np. w ofercie firmy, której lektorzy dojeżdżają do klienta jak przy tradycyjnych korepetycjach).

– Ja chodzę na zajęcia indywidualne, moja siostra uczy się w kilkunastoosobowej grupie, i też nie narzeka, zdaje się więc że to kwestia gustu – podsumowuje warszawska licealistka na forum E-ang.pl.

Optymalna ilość osób w grupie to 3- 6, ale w dobrej szkole powinniśmy mieć możliwość wyboru. Kolejna ważna sprawa to kompetencje nauczyciela, więc nie bójmy się o nie pytać. Szkoła która na nich oszczędza, w rezultacie oszczędza również na twojej edukacji.

Jak rozpoznać?

– Każda szkoła zachwala swoich nauczycieli, ale wybierając którąś z nich musimy być pewni ich kwalifikacji na 100% – dzieli się uwagami lektor na forum Angielski.edu.pl.

Nie bójmy się więc pytać, a nawet rządać dyplomów – renomowana placówka nie „obrazi” się za to, a przyjme ze zrozumieniem nasze obawy. Najlepiej, gdy nauczyciel jest Native Speakerem, ewentualnie pedagogiem po prestiżowym wydziale filologicznym (UW czy UJ) czy pedagogiem z certyfikatem CAE czy CPE. Jeśli uczniowie są młodzi, sprawdzić się może ktoś tuż po studiach, ze świeżym spojżeniem i energią; starszym może się spodobać doświadczony, stateczny pedagog.

Jak intensywnie?

W idealnej placówce nikt nie narzuca tempa i częstotliwości zajęć – w końcu niektórzy w ciągu kilku miesięcy chcą „skoczyć” do poziomu FCE, innym wystarczy mniej intensywna nauka raz w tygodniu. Powinniśmy więc mieć wybór zarówno pór i dni w jakich odbywają się zajęcia, metody nauczania, jak i poziomu zajęć ( choć ten powinien być sprawdzany również przez testy kwalifikujące).

– Zawsze chodziłam na poziom średniozaawansowany, ale od jakiegoś czasu coraz bardziej nudziłam się na zajęciach. Dopiero gdy trafiłam do porządnej szkoły, okazało się że mój poziom to średni C, na co sama bym nie wpadła – podsumowuje Klara na forum Ang.pl.

Co w cenie?

To oczywiste, że szukając szkoły językowej istotnym czynnikiem jest dla nas cena. Jeśli zależy nam na jak najniższej, warto odwiedzić kilka szkół, a także porównać w nich stosunek ceny do jakości.

–   Czym innym jest przecież lekcja za kilka złotych gdy płacimy za rok z góry za intensywny kurs w dużej szkole z renomą, a „5zł za godzinę” w anonimowej, osiedlowej szkole. – przekonuje jeden z użytkowników forum Ang.pl.

Zwróćmy też uwagę na to co jest w cenie, a powinny być podręczniki, testy poziomujące i materiały dodatkowe (w  naprawdę dobrej szkole będą to też konsultacje i konwersacje z nauczycielem i zniżki dla studentów). Placówki kuszą też gratisami – darmowym internetem, wejściówkami do teatru czy kina, własną biblioteką, czasem prezentami – ale nie powinny one przesłonić nam reszty oferty.

Która szkoła najlepsza?

Na szczęście nie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie – z pomocą przyjdą nam rankingi a najpopularniejszy co roku publikuje Newsweek. Oceniając bierze pod uwagę wielkość grup, ilość Native Speakerów, zróżnicowanie poziomów i kursów np, rabaty, rozkładanie czesnego na raty, i terminy w jakich odbywają się zajęcia. Zestawienie powstało we współpracy z Polish Association for Standards in English, a więc są w nim ocenione nie tylko wartości istotne dla każdego ucznia, ale też poziom profesjonalizmu szkoły. Placówki są oceniane osobno dla każdego miasta.Warto też kierować się  radami internautów, którzy szczerze polecą lub odradzą szkoły, które  już wypróbowali.  Rankingi i forumowicze mogą  nam pomóc wybrać, ale powinniśmy też pamiętać o własnych preferencjach, i według tego klucza szukać szkoły idealnej.

– Szukasz sprawdzonej szkoły języków obcych? Sprawdź ofertę kursów j. angielskiego „Easy English„.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x