Jak uczyć się języka obcego?

Nauka języków

Jaka metoda nauki języków obcych jest skuteczna? Czy uczyć się w tradycyjny sposób czy lepiej wybrać jakieś nowe rozwiązania? Czy istnieje metoda na szybkie opanowanie wybranego języka obcego?

Okazuje się, że wybór metody nauczania nie jest najważniejszy. Największym problemem w czasie nauki języka obcego jest brak odpowiedniej motywacji. Żadna cudowna metoda nie zastąpi regularnej nauki. Oczywiście najnowsze książki i multimedia mogą bardzo ułatwić zdobywanie wiedzy jednak nie sprawią, że osiągniemy sukces bez wysiłku.

Posługiwanie się językiem obcym jest jedną z wielu umiejętności, która wymaga praktyki. Nie można nauczyć się języka obcego tylko i wyłącznie z książek. Zasady, którymi należy się kierować dotyczą też innych dziedzin. Nauka aby była skuteczna musi być przede wszystkim regularna, zbalansowana i różnorodna.

Jak uczyć się języka obcego – systematyczność

Już od wieków wiadomo, że skuteczna nauka opiera się na systematycznym powtarzaniu materiału. Jednak należy też zadbać o to by pogłębianie wiedzy nie było monotonne i przytłaczające. Dlatego należy się uczyć często, ale w małych dawkach. Taka forma jest o wiele bardziej skuteczna i komfortowa niż długie sesje. Najlepiej jeśli wcześniej dokładnie zaplanujemy kiedy i jak długo będziemy się uczyć. Warto poświęcić na naukę przynajmniej dwadzieścia minut każdego dnia.

Jak uczyć się języka obcego – różnorodność

Nauka aby była skuteczna nie może być nudna ani stresująca. Bardzo łatwo zamienić naukę w pewnego rodzaju przykry obowiązek. Niestety większość osób zapomina że nauka języka nie polega na zdawaniu kolejnych testów oraz zdobywaniu zaświadczeń i certyfikatów. Język jest przede wszystkim środkiem komunikacji międzyludzkiej. Jeśli chcemy, aby nauka była skuteczna i komfortowa należy zadbać o to by była jak najbardziej różnorodna. Można to osiągnąć poprzez stosowanie różnych metod i form nauczania. Najlepsze efekty daje używanie wszystkich dostępnych aktywności językowych, czyli:

  • czytania,
  • mówienia,
  • pisania,
  • słuchania.

Słuchanie piosenek i oglądanie filmów może stanowić również jedną z metod nauki języka obcego.

Jak uczyć się języka obcego – balans

W nauce ważny jest również balans. Warto uczyć się języka podczas oglądania filmów czy czytania blogów jednak przygotowując się do egzaminów takich jak na przykład matura warto korzystać z odpowiednich specjalistycznych materiałów. Dobrym przykładem takiego podręcznika jest na przykład Longman Repetytorium maturalne, który jest dobrze oceniany zarówno przez uczniów jak i nauczycieli.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x