Język hiszpański

Barcelona, Hiszpania

Język hiszpański to obecnie piąty (po angielskim, chińskim, hindi i arabskim) najczęściej używany język na Ziemi. Szacuje się że dla ok 650 mln ludzi jest on językiem ojczystym. Poza Hiszpanią, język ten jest językiem urzędowym w wielu krajach Ameryki Południowej (Argentyna, Boliwia, Ekwador, Chile, Kolumbia, Wenezuela czy Urugwaj), w Ameryce Północnej (Honduras, Kostaryka, Meksyk, Nikaragua, Panama, Salwador) oraz w Afryce (Gwinea Równikowa). Język hiszpański, nazywany również kastylijskim należy do romańskiej rodziny języków indoeuropejskich. Do rodziny języków hiszpańskich należą również: baskijski, kataloński i galicyjski. Pomiędzy poszczególnymi dialektami używanymi w samej Hiszpanii oraz pozostałych wymienionych krajach istnieją spore różnice w wymowie, słownictwie (duża liczba regionalizmów) oraz niewielkie różnice w gramatyce.

Alfabet hiszpański opiera się na 26 literach alfabetu łacińskiego oraz jednej dodatkowej litery ñ. Istnieją też dwie grupy literowe ch, ll oraz dwuznak rr, które nie są jednak traktowane jako osobne litery. Tym co odróżnia hiszpański od innych języków jest występowanie odwróconego znaku zapytania ¿ i wykrzyknika ¡, używanych na początku zdań zakończonych znakiem zapytania lub wykrzyknikiem. Ma to na celu ułatwienie odpowiedniego akcentowania zdania.

W języku hiszpańskim odróżnia się tylko 2 rodzaje gramatyczne: męski i żeński. Rzeczowniki w rodzaju męskim poprzedzone są rodzajnikiem el lub los, a w rodzaju żeńskim – la lub las. Wyróżnia się czasu: teraźniejszy, przeszły dokonany złożony, przeszły, przeszły niedokonany, zaprzeszły, przyszły dokonany i niedokonany oraz przyszły dokonany złożony.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x