Filmy & seriale pomocne w nauce języka obcego

Słowniki - nauka języka

Nauka języków obcych, często bardzo oryginalnych w naszym kraju, staje się modnym sposobem spędzania wolnego czasu i okazuje się, że nie musi być kosztowna i czasochłonna. Wystarczy poświęcić na nią pół godziny dziennie, by dosyć szybko zauważyć pierwsze efekty. Interesującym sposobem na naukę, czy to zupełnie od podstaw, czy aby podszlifować znajomość języka, jest oglądanie obcojęzycznych filmów i seriali. Istnieją produkcje przeznaczone specjalnie do tego celu.

W polskiej telewizji takim serialem jest chociażby dedykowany dzieciom „Lippy & Messy”. Dzieci mogą z powodzeniem przyswajać słownictwo także oglądając zwykłe kreskówki, np. popularną bajkę Świnka Peppa, albo edukacyjną propozycję „Dora i przyjaciele”, czy z tej samej serii „Dora poznaje świat”, pod angielskim tytułem „Dora the Explorer”. Wracając do bardziej egzotycznych języków – z Dorą możemy nauczyć dzieci podstaw nie tylko angielskiego, ale też hiszpańskiego, a jeśli zainteresują ją przygody „Kai Lan”, to także chińskiego.

Nelson Mandela - cytatDorosłym oglądanie obcojęzycznych filmów i seriali pozwala doskonalić umiejętność rozumienia ze słuchu, zapewnia kontakt z żywą mową i przyspiesza zapamiętywanie nowych zwrotów dzięki temu, że umieszczone są one w kontekście sytuacyjnym. Taka nauka jest nie tylko przyjemna, ale też dosyć łatwa, pozwala na dostosowanie tempa i poziomu trudności do indywidualnych potrzeb. Dostęp do filmów i seriali zapewnia oczywiści internet. Specjaliści zalecają, by najpierw film obejrzeć po polsku, zorientować się jak przebiega fabuła, a potem podzielić go na kilkudziesięciominutowe odcinki i skupiać się na treści w oryginale, bez polskich napisów. Zależnie od zainteresowań, tematyka oglądanych produkcji może być praktycznie dowolna. Dużą popularnością jeśli chodzi o naukę angielskiego cieszy się ponadczasowy już serial komediowy „Przyjaciele”, kobiety lubią oglądać i uczyć się na podstawie kolejnego klasycznego już serialu – „Sex w wielkim mieście”, z nieco nowszych propozycji sporym zainteresowaniem cieszą się „Gotowe na wszystko”, czyli „Desperate Housewives”.

Fabuła tych seriali jest znana niemalże wszystkim, nie trzeba chyba jej specjalnie przybliżać. Uwzględniając jednak, że być może po te seriale sięgnie nieco młodsze pokolenie, wspomnimy o czym opowiadają „Przyjaciele”. Akcja toczy się w Nowym Jorku, opowiada o grupie przyjaciół, z kolei „Sex w wielkim mieście” traktuje o dylematach współczesnej singielki, poszukiwaniu miłości, ale przede wszystkim o pięknej, kobiecej przyjaźni. Jeśli chodzi o filmy fabularne, tu również wszystko zależeć będzie od indywidualnych upodobań. Repertuar kina anglojęzycznego jest tak szeroki, że można znaleźć filmy na każdym poziomie zaawansowania, na niemalże dowolny temat. Będą to począwszy, od lekkich komediowych propozycji produkcje takie jak „Legalna blondynka”, czy chociażby nieco bardziej zaawansowany „Gattaka – szok przyszłości”. Pierwszy opowiada o zawodzie miłosnym i perypetiach sympatycznej blondynki z amerykańskiego południa, a drugi o życiu w niedalekiej przyszłości, którym rządzi jednak obecna na każdym kroku inżynieria genetyczna, a ludzie poczęci w naturalny sposób nie mają szans na karierę. Wszystkie powyższe propozycje dotyczą nauki angielskiego, ale dzięki filmom i serialom nauczyć się można także innych języków, możliwości są praktycznie nieograniczone. Kinematografia francuska, czeska, czy chociażby hiszpańskojęzyczna stale się rozwija. Przyjrzyjmy się zatem kilku interesującym produkcjom, dzięki którym można opanować chociażby hiszpański.

Początkujący uczniowie prawdopodobnie zainteresują się serialem „Extra”. Opowiada on o współlokatorkach, do których w odwiedziny przyjeżdża Amerykanin. Rozmowy są prowadzone w wolnym tempie, dosyć wyraźnie, dialogi nieskomplikowane, zatem jest to idealna pozycja na wstęp do hiszpańskiego. Zaletą serialu jest także to, że bohaterki starają się poprawiać rozmawiającego z nimi Amerykanina, co wykorzystać mogą do nauki także telewidzowie. Intonacja pozostaje przy tym poprawna, używane codzienne słownictwo, potocznie mówiąc, szybko wpada w ucho. Serial nie sprawi tez kłopotów w odbiorze. Oglądać go można online na jednym z popularnych portali. Kolejny przydatny serial to „Cuéntame cómo pasó”. W Hiszpanii cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest powszechnie znany. Doczekał się kontynuacji i tym sposobem powstało już wiele sezonów. Akcja serialu rozpoczyna się w latach 60. i opowiada o losach pewnej rodziny. Na przestrzeni lat perypetie członków rodziny rozgrywają się na tle historii Hiszpanii, co pozwala lepiej poznać także kulturę tego kraju, a nie tylko język.

Serial momentami jest też zabawny, czasem smutny, monotonia przy oglądaniu nie grozi. Dodatkowym bonusem będzie znajomość historii kraju, drogi od dyktatury do wolności. Serial dostępny jest na stronie hiszpańskiej telewizji RTVE. Osoby lubiące komedie, a przy tym będące już na wyższym poziomie jeśli chodzi o znajomość hiszpańskiego mogą oglądać  „Aqui no hay quien viva”. To historia lokatorów zamieszkujących jedną kamienicę w Madrycie. Tempo jest dosyć szybkie, więc naprawdę wymaga już wprawy. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla osób zaczynających przygodę z językiem hiszpańskim, ale za to język jakim posługują się bohaterowie to mowa potoczna, swobodna, można nawet powiedzieć, że to język ulicy a nie typowo literacki. Jeszcze raz podkreślamy – dobry wybór dla średnio i bardzo zaawansowanych miłośników seriali komediowych. Ciekawym porównaniem jak brzmi europejski hiszpański i odmiana latynoamerykańska może być porównanie seriali kręconych w Hiszpanii z tymi południowoamerykańskimi.

Klasyka – doskonale znany u nas „Zbuntowany anioł” może być świetnym przykładem jak mówi się po drugiej stronie świata. Należy mieć świadomość, że sytuacje są przerysowane, ale słownictwo powtarza się, nie jest zbyt skomplikowane i nauka będzie raczej prosta. Tytuł oryginału brzmi „Muneka brava”. Miłosne perypetie Ivo i Milagros przed laty śledziło wielu Polaków i serial ten jest raczej dobrze znany, zwłaszcza wśród pań. To właśnie dzięki niemu popularność zdobyła odtwórczyni głównej roli Natalia Oreiro. Jednak, parafrazując znane powiedzenie, nie samymi serialami uczeń hiszpańskiego żyje. Są też znakomite filmy fabularne, albo niezbyt wymagające westerny, które mogłyby przyczynić się do pogłębienia znajomości hiszpańskiego. Mężczyźni z pewnością znają opowieść o samotnym rewolwerowcu przybywającym do zapadłej dziury na dzikim zachodzie. Hiszpańsko-włoska produkcja nosi w oryginale tytuł „Per un pugin il dollari”, czyli „Za garść dolaórw”. Reżyserem i zarazem scenarzystą kultowego już dziś filmu był Serhio Leone. Wielbiciele talentu aktorki Penelope Cruz mogą oglądać, np. film Pedro Almodovara, „wszystko o mojej matce” – „Todo sobre mi madre”, opowiadający o kobiecie zrozpaczonej po stracie syna. Kolejny film tego autora również z Penelope Cruz w roli głównej to „Volver” z 2006 roku, opowiadający o skomplikowanych losach kobiet z pewnej rodziny z regionu La Mancha. Wspaniały, jeden z najlepszych filmów tego artysty, ale dosyć wymagający, jeśli uwzględnić poziom słownictwa i tempo dialogów. Wydaje się, że osoby początkujące skupiać się jednak powinny na serialach, a posiadając już pewien zasób słów, można pokusić się o pogłębianie wiedzy w oparciu o filmy fabularne.

Polecamy 3 strony:

  1. https://preply.com/pl/Wałbrzych/korepetycje-z-niemieckiego
  2. http://www.sprachcaffe.com/najlepsze-filmy-do-nauki-jezykow-obcych.htm
  3. http://blog.fiszki.pl/dla-wszystkich/nauka-angielskiego-z-filmow-jak-robic-to-madrze/
Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x