Czy warto mieszkać na Alasce? – poradnik dla wyjeżdżających

USA składa się z wielu stanów, a każdy, kto pragnie się tam osiedlić czy choćby chce tam pojechać na wakacje, ma zwykle w umyśle jakieś konkretne, najbardziej ciekawiące go miejsca. Większość pragnie na własne oczy ujrzeć Wielki Kanion, albo Nowy Jork – ale są i tacy, których bardzo interesuje Alaska. To obszar należący do Stanów Zjednoczonych Ameryki, chociaż położony jest oddzielnie – w Ameryce Północnej, pomiędzy Rosją oraz Kanadą. Czy warto tam pojechać?

Alaska – Ostatnia Rubież

Alaska jest częścią Stanów Zjednoczonych i jednocześnie największym stanem spośród wszystkich, które wchodzą w ich skład. Mimo posiadania tak dużego obszaru (1 717 854 kilometrów kwadratowych) jest jednak najsłabiej zaludniona – ale wyjątkowo piękna! Wiele osób uważa, że pod względem krajobrazów nie ma sobie równych, więc warto wybrać się na Alaskę choć raz, ażeby ją podziwiać.
Nazywana jest czasem Ostatnią Rubieżą, albo po prostu Wielkim Stanem. Położona jest w północno-zachodniej części Ameryki Północnej, będąc eksklawą USA, granicząc z Kanadą oraz z Rosją. To zresztą właśnie od niej została kupiona w nocy z 29 na 30 marca 1867 roku za 7,2 miliona dolarów.

Alaska – krajobrazy i zabytki

Alaska jest znana przede wszystkim z niezwykłych krajobrazów, które można czasem obserwować w filmach przyrodniczych. Małe zaludnienie sprawia, że rzeczywiście jest rajem dla zwierząt, choć faktycznie jest tam bardzo zimno. Jeśli chodzi o pogodę, odstręcza ona wielu ludzi, choć zupełnie niesłusznie. Z uwagi na fakt, że stan ten jest bardzo rozległy, na przykład w jego stolicy (Juneau) jest o wiele cieplej niż na dalekiej północy. Dominujące krajobrazy to ośnieżone góry, u których stóp znajduje się nawet miasto Juneau.
Charakterystyczne dla tego obszaru są również lodowce, iglaste lasy, a także bogata fauna i flora, wśród których istotne miejsce zajmują między innymi renifery – hodowane do pomocy ludziom. Nie oznacza to jednak, że na Alasce nie znajdzie się żadnych cennych zabytków. Jest tam wiele miejsc historycznych, które pozwolą dowiedzieć się jeszcze więcej na jej temat – na przykład Klondike Gold Rush National Historical Museum, nawiązujący do niegdysiejszej gorączki złota, jaka zapanowała na Alasce, albo Totem Park (Sitka), opowiadający o przeszłości miejscowych ludów.

Alaska – na chwilę i na stałe

Alaska to stan, gdzie ceni się każdego człowieka – i gdzie jedynie 20% mieszkańców urodziło się w tym stanie. Reszta to ludność napływowa, więc można jak najbardziej włączyć się w ten nurt i odnaleźć nowe życie w tym pięknym miejscu. Kto zaś pragnie jedynie zwiedzić ten najbardziej wysunięty na północ stan, może po prostu przyjechać tu na wakacje. Co prawda ciężko jest dostać wizę do USA, ale są sposoby, żeby połączyć możliwość zwiedzania z dodatkowym zarobkiem, a wszystko to zrobić legalnie i przy pomocy specjalistów.
Na przykład Au Pair in America to program umożliwiający młodzieży podróż do USA, by pomagać mieszkającym tam rodzinom – u których się mieszka, pomaga im, otrzymuje kieszonkowe i w dodatku ma możliwość zwiedzania (również Alaski). To jeden ze sposobów na bezpieczne zwiedzenie USA, z którego niewątpliwie warto skorzystać.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x