Automatyczne tłumaczenia

Stanowisko pracy

Przeglądając strony dostępne w internecie, znaleźć można kilka systemów dokonujących automatycznych tłumaczeń online. Postanowiliśmy przyjrzeć się dwum z nich. Google Translate oraz Bing Translator to narzędzia oferowane przez największe wyszukiwarki internetowe. Mimo że tłumaczenia wykonywane przy ich użyciu nadają się w praktycznie tylko dla celów prywatnych, to narzędzia te mogą być przydatne, szczególnie w przypadku języków których nie znamy, lub znamy słabo. Automatyczne translatory wykorzystywane są aktualnie np. przy tłumaczeniu online stron internetowych na wybrany język. Na chwilę obecną Google Translate wspiera nieco większą liczbę języków, ale generalnie w przypadku obu narzędzi liczba wspieranych języków jest całkiem pokaźna.

Dla testów poniższy polski tekst przetłumaczony został na język angielski:

Zima tego roku jest wyjątkowo ciepła. Chyba nie będzie okazji żeby pojeździć na sankach.

Google Translate Bing Translator
Tłumaczenie na angielski Winter this year is unusually hot. I think there will be the opportunity to ride on a sled. Winter this year is exceptionally warm. I guess there will be no opportunity to go sledding.
Ponowne tłumaczenie na polski Zima w tym roku jest wyjątkowo ciepła . Myślę, że będzie okazja do jazdy na sankach. Zima w tym roku jest wyjątkowo ciepły. Myślę, że nie będzie żadnej możliwości, aby pozjeżdżać.

 

Powyższy przykład potwierdza w przekonaniu, że choć czasem narzędzia takie są całkiem przydatne,  nie można w pełni ufać automatycznym tłumaczom.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x