Język angielski

Żołnierz, Anglia

Język angielski jest językiem urzędowym na krajach takich jak: Wielka Brytania (i jej terytoria zależne), Irlandia, USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia czy Republika Południowej Afryki. Szacuje się że dla około 335 mln ludzi, angielski jest językiem ojczystym. Język ten jest również językiem najczęściej używanym w kontaktach międzynarodowych. Istnieją jednak dość spore różnice w języku angielskim, w poszczególnych regionach w których jest on używany. Słuchając Amerykanina czy Anglika zwrócimy uwagę na nieco odmienny akcent, wymowę oraz słownictwo. Drobne różnice występują również w gramatyce języka w poszczególnych regionach geograficznych. Ze względu na to że językiem tym posługuje się znaczna część mieszkańców Ziemi, bywa nazywany pierwszym uniwersalnym językiem ludzkości.

Angielski jest językiem należącym do grupy języków zachodniogermańskich. Początkowo duży wpływ miały na niego inwazje Wikingów (posługujących się językiem skandynawskim), a później również Nomadów (mówiących językiem starofrancuskim). Dzięki tym wpływom angielszczyzna stała się częściowo językiem mieszanym, gramatyka języka uległa uproszczeniu, a słownictwo znacznie się wzbogaciło.

Alfabet angielski składa się z dwudziestu sześciu liter i jest identyczny z alfabetem łacińskim. W języku występują cztery kategorie czasowe: czas teraźniejszy, przeszły, przyszły, przyszły w przeszłości. Ponadto czasy te występują w czterech aspektach precyzujących usytuowanie czynności w czasie: prostym, ciągłym, przeszłym i przeszłym ciągłym.

W wielu językach świata, również w języku polskim występuje duża liczba wyrazów zapożyczonych z języka angielskiego. Głównie są to terminy techniczne, naukowe czy związane z kulturą masową. Terminy angielskie występują również często w mowie potocznej, czy dialektach niektórych grup społecznych.

Wpisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Dowiedz się więcej.
Akceptuję
x